Yamaha , Suzuki, Evinrude, Johnson , Mercury , Mariner, Parsun , Honda, Tohatsu , Hidea, Yamabisi, Fuji, Yunuka, Selva, Powertec, Caterpıllar, Chrysler, Crusader, Cummıns, Detroit Dıesel, Jmp, Kashıyama, Kohler, Mercruıser, Nıkkıso, Oberdorfer, Omc, Perkins, Onan, Renault Couach, Sherwood,Sole Dıesel, Vetus, Westerbeke, Yanmar, Volvo Penta, Fınspray, Bukh, Iveco Aıfo, Bmw,Bmca, 1.5 / 1.6 / 2 / 2.2 / 2.3 / 2.4 / 2.5 / 3 / 3.3 / 3.5 / 3.6 / 4 / 4.3 / 4.5 / 5 / 5.7 / 6 / 7 / 7.5 / 8 / 9.8 / 9.9 / 10 / 15 / 18 / 20 / 25 / 28 / 30 / 33 / 35 / 40 / 45 / 50 / 55 / 60 /65 / 70 / 75 / 80 / 85 / 88 / 90 / 95 / 100 / 105 / 110 / 112 / 115 / 120 / 125 / 130 / 135 / 140 / 150 / 175 / 185 / 200 / 220 / 225 / 235 / 250 / 275 / 300 / 350 HP Beygir Dıştan ve İçten takma deniz motorları için pervane temin etmekteyiz.

Pervane, tekne ve bot ana motorunun ürettiği ve ilettiği gücü kullanarak tekneyi hareket ettirmek için kullanılan döner fan benzeri bir yapıdır. İletilen güç, suya momentum veren bir itme kuvveti oluşturmak için dönme hareketinden dönüştürülür, bu da gemiye etki eden ve onu ileri iten bir kuvvetle sonuçlanır.

Bir gemi, Bernoulli ilkesine ve Newton’un üçüncü yasasına göre hareket eder. Kanadın ön ve arka tarafında basınç farkı oluşturulur ve kanatların arkasında su hızlanır.

Pervaneden gelen itme, ana motor krank mili, ara mil ve yatakları, kıç tüp mili ve yatağı ve son olarak da pervanenin kendisi tarafından oluşturulan bir dönme hareketinden oluşan bir transmisyon sistemi boyunca tekneyi hareket ettirmek için iletilir.

Bir gemiye, tekne ve bot hız ve manevra gereksinimlerine bağlı olarak bir, iki ve nadiren üç pervane takılabilir.

Pervane Malzemesi ve Yapısı

Deniz pervaneleri, doğrudan bir korozyon hızlandırıcı olan deniz suyunda çalıştırıldıkları için korozyona dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Deniz pervanesi yapımında kullanılan malzemeler alüminyum ve paslanmaz çelik alaşımıdır. Kullanılan diğer popüler malzemeler, diğer malzemelerden% 10 ~ 15 daha hafif ve daha yüksek mukavemete sahip olan nikel, alüminyum ve bronz alaşımlarıdır.

Pervanenin yapım süreci, tek parça halinde kaynak veya dövme yoluyla göbeğe veya göbeğe birkaç kanat takılmasını içerir. Dövme bıçaklar oldukça güvenilirdir ve daha güçlüdür ancak kaynaklı olanlara kıyasla pahalıdır. Bir deniz pervanesi, helezonik yüzeylerin suda bir vida etkisiyle dönmesi için birlikte hareket eden bölümlerinden oluşur.

Pervane Türleri

Pervaneler birkaç faktöre göre sınıflandırılır. Farklı pervane türlerinin sınıflandırması aşağıda gösterilmiştir:

 1. A) Takılı Bıçak Sayısına Göre Sınıflandırma:

Pervane kanatları 3 kanatlı pervaneden 4 kanatlı pervaneye ve hatta bazen 5 kanatlı pervaneye kadar değişebilir. Ancak en çok kullanılanlar 3 kanatlı ve 4 kanatlı pervanelerdir.

Ancak en yaygın olarak kullanılanlar 4 kanatlı ve 5 kanatlı pervanelerdir.

Pervane verimliliği, minimum kanat sayısı, yani 2 kanatlı pervane için en yüksek olacaktır. Ancak mukavemet faktörünü elde etmek ve tekne ve bot maruz kaldığı ağır yükleri göz önünde bulundurmak için ticari gemilerde deniz ve hava şartlarında iki kanatlı pervaneler kullanılmamaktadır.

3 kanatlı pervane

3 kanatlı bir pervane aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Üretim maliyeti diğer türlere göre daha düşüktür.
 • Normalde alüminyum alaşımdan yapılmıştır.
 • İyi bir yüksek hız performansı verir.
 • İvme diğer türlerden daha iyidir.
 • Düşük hızda kullanım çok verimli değildir.

4 kanatlı pervane

Fotoğraf Kredisi: Capt. Sagar

4 kanatlı bir pervane aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • İmalat maliyeti 3 kanatlı pervaneden daha yüksektir.
 • 4 kanatlı pervaneler normalde paslanmaz çelik alaşımlardan yapılır.
 • Daha iyi güç ve dayanıklılığa sahip.
 • Düşük hızda iyi bir kullanım ve performans sağlar.
 • Dalgalı denizlerde daha iyi tutma gücüne sahiptir.
 • 4 kanatlı pervane, diğer tüm tiplere göre daha iyi bir yakıt ekonomisi sağlar.

5 kanatlı pervane

5 kanatlı bir pervane aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Üretim maliyeti hepsinden daha yüksektir.
 • Diğer tüm türlerde titreşim minimum düzeydedir.
 • 5 kanatlı pervaneler sert denizlerde daha iyi tutma gücüne sahiptir.

6 kanatlı pervane

 • İmalat maliyeti yüksektir
 • Diğer tüm türlerde titreşim minimum düzeydedir.
 • 6 kanatlı pervaneler sert denizlerde daha iyi tutma gücüne sahiptir.
 • Altı kanatlı pervane ile, pervane üzerindeki indüklenen basınç alanı azalır

Büyük konteyner gemileri genellikle 5 veya 6 kanatlı pervanelerle donatılmıştır.

 1. B)     Bıçağın eğimine göre Sınıflandırma :

Bir pervanenin eğimi, bir pervanenin 360 ° ‘lik her tam devirde yaptığı yer değiştirme olarak tanımlanabilir. Pervanelerin zift bazında sınıflandırılması aşağıdaki gibidir.

Sabit Eğimli Pervane

Sabit hatveli pervanedeki kanatlar, göbeğe kalıcı olarak tutturulmuştur. Sabit hatveli tip pervaneler dökümdür ve kanatların konumu ve dolayısıyla hatve pozisyonu kalıcı olarak sabittir ve çalışma sırasında değiştirilemez. Normalde bakır alaşımından yapılırlar.

Sabit hatveli pervaneler, sistem Kontrollü Eğimli Pervanede (CPP) olduğu gibi herhangi bir mekanik ve hidrolik bağlantı içermediğinden sağlam ve güvenilirdir. İmalat, kurulum ve işletme maliyetleri kontrollü hatveli pervane (CPP) tipinden daha düşüktür. Sabit hatveli pervanenin manevra kabiliyeti de CPP kadar iyi değildir.

Bu tip pervaneler, iyi manevra kabiliyeti gereksinimleri olmayan bir gemiye takılır.

 

Kontrol Edilebilir Eğimli Pervane

Kontrollü Pitch tipi pervanede mekanik ve hidrolik düzenleme ile kanadı düşey ekseni etrafında döndürerek hatveyi değiştirmek mümkündür. Bu, eğim gerekli çalışma koşullarına uyacak şekilde değiştirilebildiğinden, tahrik makinelerini sabit yükte ters çevirme mekanizması gerektirmeden sürmeye yardımcı olur. Böylece manevra kabiliyeti artar ve motor verimliliği de artar.

Bu dezavantaj, eğimi kontrol etmek için kullanılan göbek içindeki hidrolik yağ dışarı sızabileceğinden, yağ kirliliği olasılığını içerir. Hem kurulum hem de operasyonel açıdan karmaşık ve pahalı bir sistemdir. Dahası, perde tek bir konumda sıkışabilir ve bu da motora manevra yaptırmayı zorlaştırır.

Bununla birlikte, CP pervanesi için pervane verimliliği, kanat eğim mekanizmasını ve boruları barındıracak daha büyük göbek nedeniyle aynı boyuttaki FP pervaneden biraz daha düşüktür.

Pervane Boyutu: Genel bir kural olarak, daha büyük çaplı bir pervane daha verimli olacaktır. Ancak pervanenin gerçek boyutu, kullanılacağı tekne ve bot türüne ve aşağıdaki faktörlere bağlı olacaktır:

 1. Tekne ve bot arka gövde yapımı ve tasarımı
 2. Tekne ve bot ucu ile gövdesi arasındaki boşluk şartı
 3. Tekne ve bot genel balast durumu. Tankerler ve dökme yük gemileri için, pervane boyutu, konteynerlere kıyasla küçük olacaktır.
 4. Tekne ve bot tasarım taslağı

 Pervane boyutu yaklaşık değeri

 • Konteyner gemisi için d / D = 0.74
 • Dökme yük gemisi ve Tanker için d / D = 0.65

Nerede d- pervane çapı, D-tasarım taslağı 

Bir gemi pervanesi nasıl çalışır?

Karada çalışan araçlar için, onları tahrik eden tahrik sistemi farklıdır. Bu sistemlerde motor, araç gövdesi önünde hareket etmesi için araç lastiğine bağlı olan şafta güç sağlar. Bununla birlikte, suda yer değiştiren gemiler için, sürülebilecekleri böyle lastikler veya yüzeyler yoktur.

Gemi su içinde yer değiştirir ve pervane, pervanenin dönüş yönüne veya eğimine bağlı olarak tekneyi ileri veya geri hareket ettirmek için kullanılır. Tekne ve bot motoru, şaft düzenlemesi ile tekne ve bot pervanesine bağlanır.

Motor pervaneyi döndürürken, belirli bir adımda ayarlanan yayılan kanatlar, bir vidaya benzer şekilde sarmal bir spiral oluşturur. Bunu yaparken, dönme gücünü doğada doğrusal olan itme kuvvetine dönüştürür. Bu doğrusal itme, pervane kanatları dönerken, ön ve arkasındaki yüzey arasındaki basıncı oluşturacak şekilde suya etki edecektir. Böylece, bir akışkan kütlesi bir yönde ivmelendirilerek, pervaneye (gemi olan) bağlı gövdenin ilerlemesine yardımcı olan reaktif bir kuvvet yaratılır.

Tekne ve bot ters yönde hareket etmesi için motor ve dolayısıyla pervane saat yönünün tersine döndürülür. Bu, itişi tersine çevirecek ve gemi geriye doğru hareket edecek. Bununla birlikte, FP pervanesinin motoru, ileri giderken daima saat yönünde dönecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle, arka yönde uzun süreli çalışma verimli değildir.

CP pervaneli gemiler için, motor yönü etkilenmez, bu nedenle tekne ve bot arka verimi sabit hatveli bir pervaneden daha iyidir.

Pervane Şaftı Çeşitleri

Gemi motoru, birbirine bağlı farklı şaftlar aracılığıyla pervaneye bağlanır ve bunlar şöyle adlandırılabilir:

 1. İtme Mili
 2. Ara Şaft
 3. Kuyruk mili

İtme mili:

Motorun krank mili ilk olarak ana işlevi itişi gemi yapısına aktarmak olan baskı yatağından geçen itme şaftına bağlanır. Baskı yatağının mahfazası, yapı olarak ana motor yatak plakasına benzerdir ve yatak, ana motor yağlama sistemi yağı ile yağlanır. Baskı milinin malzemesi genellikle katı dövme külçe çeliktir.

Ara Şaft: 

İtme mili daha sonra parçalar halinde gelen ve katı dövme kaplinler kullanılarak bir araya getirilen uzun bir ara mile bağlanır . Daha büyük bir gemi ana motor ile pervane arasında daha fazla mesafeye sahip olacağından, birbirine bağlanan ara şaftın uzunluğu ve sayısı ana motorun konumuna bağlıdır. Ara milin malzemesi genellikle katı dövme ingot çeliğidir.

Kuyruk mili: 

Kuyruk mili, adından da anlaşılacağı gibi, şaft düzeneğinin uç kısmıdır ve pervaneyi taşır. Kuyruk şaftı, pervaneyi taşıyan tekne ve bot makine dairesinden açık denize bağlanıp çıkıntı yaparken contalı yağlanmış bir kıç tüp yatağı üzerinde taşınır.

Yağlama sistemi yağ bazlı veya su tipi olabilir. Kuyruk mili, motor gücünü ve hareket tahrikini pervaneye iletir. Kuyruk milinin malzemesi genellikle yüksek mukavemetli dubleks paslanmaz çelik alaşımdır.

Pervanenin Ağır Çalışmasının Nedeni

Tekneyi istenen yönde döndürmek ve ilerletmek için motor gücüne sahip bir pervane sağlanır. Pervaneye sağlanan güç miktarı aynı dönüş oranını oluşturmuyorsa, pervanenin aşağıdaki nedenden dolayı ağır çalışma durumunda olduğu kabul edilir:

 • Pervane kanatlarında hasar
 • Gövde kirlenmesine bağlı olarak gövde direncindeki artış, wakefield’da bir değişikliğe neden olur
 • Sert / şiddetli denizlerde
 • Akıntıya karşı yelken açan gemi
 • Hafif balast durumunda seyreden gemi
 • Sığ Suda Yelken Açan Gemi
 • Düz bir kıç ile gemi